Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


termokamera

Termokamera

termokameraPro rozšíření a zpestření výuky se nám podařilo zakoupit termokameru Flir C2. Jedná se o kapesní přístroj pro základní analýzu jevů, kde se projevuje tepelné záření a šíření tepla (zateplení domů, kontrola elektroinstalací aj.). Má parametry a vlastnosti, které se často objevují až u poloprofesionálních přístrojů.

Výsledný obraz na displeji přístroje vzniká složením posterizovaného snímku normální kamery a obrazu speciálního infračerveného čidla Lepton®. Teplota povrchů je zobrazována na barevné škále, je možné provádět i její absolutní odhad. Pro přesnější měření je vhodné upřesnit parametry měřeného povrchu (emisivita, vzdálenost objektu), pak je výsledný údaj v rozsahu -10°C až +150°C poměrně přesný. Objektivy snímají pole 41° × 31°, rozlišení je 320 × 240 pixelů ve viditelné oblasti a 80 × 60 pixelů pro infračervený snímač.

Kameru je možné pomocí USB kabelu připojit k počítači a přenášet obraz na displeji k dalšímu zpracování specializovaným programem (podrobnější analýza, úprava parametrů měření, vytváření revizních zpráv atp.).

Jako malou ukázku možností termokamery si můžete prohlédnout snímky tepelných poměrů elektrického sporáku při přípravě nedělního oběda a jednoho z domů na soběslavském náměstí za mrazivého prosincového odpoledne.

sporák dům na náměstí

Novou pomůcku využijeme při výuce termodynamiky (záření černého tělesa, šíření tepla a tepelná vodivost materiálů), přeměny mechanické energie na teplo i dalších interdisciplinárních odvětvích.

termokamera.txt · Poslední úprava: 11.12.2019 06:16 autor: Ivana Stefanová

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki