Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


podatelna

Elektronická podatelna

V některých případech vzniká výsledek samostatné práce žáků na počítači. Potom je nejjednodušší odevzdat jej elektronickou formou. K tomu nabízím svým žákům využít tuto elektronickou podatelnu, která je realizovaná pomocí funkce secure file drop programu Nextcloud. Jako druhou možnost můžete využít obdobnou funkci služby Dropbox.

Dosavadní praxe ukazuje, že se nejčastěji jedná o odevzdávání vypracovaných protokolů z laboratorních cvičení z fyziky a záznamů o provedeném měření z programu Pasco Capstone. Další významnou oblastí je předmět úvod do programování, lze však najít i další příklady jako vypracované konstrukční úlohy z geometrie v programu GeoGebra.

Podle tématu použijte jeden z níže uvedených odkazů:

Odesílání na NextCloud

Odeslání souboru na server je velmi jednoduché. Po kliknutí na příslušný odkaz budete přesměrováni na stránku rozhraní programu Nextcloudnahrání souboru, kde pod titulkem a jménem zvoleného adresáře naleznete tlačítko Vyberte nebo přetáhněte soubory (na obrázku zvýrazněno červeně). Soubor (případně i více souborů), který chcete odevzdat, přetáhněte pomocí myši na plochu stránky a po jeho „puštění“ okamžitě začne jeho odesílání. Na stránce se (pod tlačítkem) objeví hlášení Probíhá nahrávání souborů… a po dokončení pak seznam nahraných souborů. Alternativní možností je kliknout na tlačítko, čímž se otevře dialogové okno pro výběr souboru (či souborů) s možností procházení celé adresářové struktury vašeho počítače.

Pro odeslání souboru není potřebné žádné přihlášení, akce probíhá anonymně. Žádám vás, abyste své soubory vhodně pojmenovávali - ideální je kombinace jména a stručného popisu (např. Vávrová-vodorovný vrh.pdf). Pokud najednou odevzdáváte více souborů tvořících logický celek, je vhodné jejich „zabalení“ do jednoho archivu (např. zip) ať již přímo prostředky operačního systému nebo specializovaným programem.

Soubory stejného jména se na serveru nepřepisují, jsou uloženy všechny varianty. Pokud byste při použití podatelny narazili na nějaké potíže, dejte mi prosím vědět a já se pokusím co nejdříve poskytnout vysvětlení či zjednat nápravu.

Odesílání na Dropbox

Druhou možností je odesílat soubory pomocí služby, kterou provozuje Dropbox. K tomu využijte vždy druhý odkaz v každém tématu. Princip je velmi podobný - na stránce vyberete tlačítko Choose files, vyberete soubor(y) a vyplníte údaje o odesilateli (z toho mj. vyplývá, že pojmenování souboru nemusíte nijak řešit, protože ke každému souboru je automaticky přidána jmenovka). Úspěšné odeslání je indikováno zeleným hlášením Done.

podatelna.txt · Poslední úprava: 06.04.2024 16:25 autor: Ivana Stefanová

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki